راهنمای خرید

راهنمای خرید کولر گازی

انواع کولر گازی

کولرهای گازی به عنوان یکی از تکنولوژی‌های اساسی در خنک‌کردن و گرم‌کردن فضای داخلی بسیار تاثیرگذار هستند. این دستگاه‌ها به کمک یک فرایند ترمودینامیکی، که عموماً براساس سیکل تبرید تراکمی، هوا را خنک یا گرم می‌کنند. با استفاده از کولرهای گازی، می‌توان دمای فضا را به دمای مطلوب کاربر کاهش یا افزایش داد. این امکان به افراد اجازه می‌دهد تا در هر فصل و در هر شرایط آب و هوایی، به راحتی بتوان کنترل دمای محیط را تجربه کرد. در نتیجه، کولرهای گازی نقش مهمی در افزایش راحتی و کیفیت زندگی در فضاهای داخلی دارند و به عنوان یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته و جدید در این زمینه محسوب می‌شوند.

انواع کولر گازی

جهت انتخاب نوع کولر گازی باید شرایط محیط و عوامل مختلف تاثیر گذار را بررسی کنیم: به عنوان مثال، اندازه فضا، شرایط آب و هوایی، سطح سر و صدا، میزان مصرف انرژی، ویژگی‌های خاص فناوری مورد نیاز و درنهایت هزینه ای که می خواهید پرداخت نمایید، می‌تواند در انتخاب مناسب کولر گازی تأثیرگذار باشند. انواع مختلف کولرهای گازی وجود دارد، که هرکدام ویژگی‌ها و کاربری‌ خاص خود را دارند. برخی از انواع متداول کولرهای گازی عبارتند از:

کولر پنجره ای

کولر گازی پنجره‌ای (Window Air Conditioner) از انواع کولرهای گازی است که به صورت یک واحد کامل در پنجره یا دیوار نصب می‌شود. این نوع کولرها عموماً برای خنک‌کردن فضاهای کوچک تا متوسط مورد استفاده قرارمی‌گیرند. کولرهای پنجره‌ای یک نوع محبوب از تجهیزات خنک‌کننده هستند که برای جاگذاری در پنجره‌های دوجداره و یک‌جداره طراحی شده‌اند. و معمولاً در آپارتمان‌ها که سیستم تهویه مرکزی ندارند، نصب می‌شوند.

کولر گازی پنجره ای
ظرفیت های کولر پنجره ایابعاد محیط
7000مناسب فضای کمتر از 15 متر مربع
9000مناسب فضای کمتر از 18 متر مربع
12000مناسب فضای کمتر از 23 متر مربع
18000حداکثر تا 45 متر مربع مناسب است.

مزایای کولر گازی پنجره ای

 • نصب آسان: این کولرها به سرعت و با انرژی کم نصب می‌شوند، زیرا نیازی به نصب دو قسمت مجزا مانند کولرهای تقسیم سیستم ندارند.
 • کارایی بالا: با توجه به اینکه بخش‌های خنک‌کننده و تبادل گرما به صورت یک واحد در یک پنجره قرار دارند، انرژی‌های انتقالی کمتری دارند و به عملکرد بهتری دست می‌یابند.
 • مناسب برای فضاهای کوچک: این کولرها عموماً برای فضاهای کوچک تا متوسط مناسب هستند و به آسانی قابل جابجایی می باشند.
 • قیمت مناسب: کولرهای پنجره‌ای به طور کلی قیمتی مقرون به صرفه‌تر نسبت به سایر انواع کولرها دارند.

معایب کولر گازی پنجره ای

 • نصب کولرهای پنجره‌ای ممکن است به ظاهر بیرونی ساختمان تاثیر بگذارد و از زیبایی فضاها کم کند.
 • برخی از کولرهای پنجره‌ای ممکن است صدای بالایی داشته باشند که می‌تواند مزاحمت برای ساکنان یا کارکنان باشد.
 • نصب این کولرها نیازمند یک پنجره یا دیوار مناسب است که بتواند وزن و ابعاد آنها را تحمل کند.

کولر گازی اسپلیت دیواری

اسپلیت (Split) یک نوع کولر گازی است که شامل دو قسمت اصلی می‌شود. یک قسمت، واحد متراکم کننده هوا است که معمولاً در خارج از ساختمان نصب می‌شود و هوا را فشرده می‌کند. قسمت دیگر، واحد کنترل و انتقال هوا می باشد که درون ساختمان نصب می‌شود و مسئول مدیریت و انتقال هوای فشرده شده به اتاق‌های داخلی را برعهده دارد.

این دو قسمت از طریق خطوط مبرد عایق‌بندی شده به یکدیگر متصل می‌شوند. این سیستم به دلیل اینکه واحد متراکم کننده هوا در خارج از ساختمان قرار دارد، سر و صدای کمتری نسبت به سیستم‌های کولر گازی سنتی ایجاد می‌کند و تهویه مطبوع را به بهترین شکل فراهم می‌آورد. شرکت های مختلفی تولید کننده این مدل هستند، ما به بررسی مشخصات کولر گازی ایران رادیاتور 24000 پرداختیم، همچنین ظرفیتهای 18000،12000 و 30000 نیزموجود می باشد.

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت ایستاده

سیستم‌های اسپلیت ایستاده به دلیل عملکرد قدرتمند و قابلیت ارائه هوای خنک با قدرت پرتاب باد بالا، در ساختمان‌های بزرگ و فضاهایی با نیاز بالا به تهویه مطبوع، مانند باشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، تالارها و سالن‌های کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها، معمولاً به صورت ایستاده در فضاها نصب می‌شوند و دارای فن‌های قوی و قدرتمندی هستند که توانایی پرتاب باد با فشار بالا را دارند. این ویژگی باعث می‌شود که بتوانند به طور موثری فضاهای بزرگ را خنک کنند و هوای تمیز و تازه را در فضا پخش کنند.

کولر گازی ایستاده

با توجه به عملکرد بالا و قدرت پرتاب باد، سیستم‌های اسپلیت ایستاده عموماً برای مکان‌هایی با ترافیک بالا یا فضاهایی که نیاز به تهویه مطبوع و هوای تمیز و تازه دارند، ایده‌آل هستند.

مزایا کولر گازی اسپلیت

استفاده از سیستم‌های اسپلیت یا کولرهای گازی اسپلیت برخی مزایایی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. یکی از مزایای اساسی این سیستم‌ها، کم‌حجم بودن واحد داخلی آنهاست. به دلیل نصب واحد متراکم کننده هوا در فضای خارجی و نصب واحد داخلی در داخل ساختمان، فضای داخلی را به صورت کامل اشغال نمی‌کنند.
 2. سیستم‌های اسپلیت معمولاً به طور موثرتری انرژی را مصرف می‌کنند. این سیستم‌ها معمولاً دارای فناوری‌هایی هستند که مصرف انرژی را کاهش می‌دهند.
 3. ازآنجا که واحد متراکم کننده هوا در فضای خارجی نصب می‌شود، نویز و صدای کمتری به داخل ساختمان منتقل می‌شود.
 4. سیستم‌های اسپلیت دارای قابلیت کنترل دما و رطوبت بسیار دقیق هستند.
 5. نصب و راه‌اندازی سیستم‌های اسپلیت نسبت به سیستم‌های کولر گازی سنتی، ساده‌تر است.
 6. ایجاد دمای یکنواخت و مطبوع

به طور کلی، مدل های مختلف کولر گازی اسپلیت به عنوان یکی از گزینه‌های محبوب برای تهویه مطبوع در منازل، ادارات و فضاهای تجاری شناخته می‌شوند. همچنین جهت رفاه شما بررسی مشخصات و خرید کولر گازی ایستاده هایسنس در فراتاسیسات انجام شده است.

معایب کولر گازی اسپلیت

 • گرمای بیرون برعملکرد کولر گازی اسپلیت تاثیر منفی دارد.
 • میزان مصرف برق و انرژی بالایی دارد.
 • چنانچه اسپلیت دچار نقض گردد با تعمیر آن بصورت اختصاصی توسط افراد مجرب انجام شود.
 • قیمت خرید بالاتری نسبت به کولر آبی و پنجره ای دارد.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل (Portable Air Conditioner) یا کولر گازی کوچک سیار، یک گزینه مناسب برای افرادی است که فضای محدودی دارند و امکانات لوله‌کشی برای نصب کولرهای ثابت را ندارند یا به دلیل نیاز به جابجایی و انتقال کولر، از یک دستگاه قابل حمل استفاده می‌کنند. این نوع کولرها عموماً دارای یک دسته و چرخ‌هایی برای حمل و نقل آسان هستند و بدون نیاز به نصب دائمی، می‌توانند درمکان‌های مختلف استفاده شوند. علاوه بر این، برخی از کولرهای گازی پرتابل دارای قابلیت سرمایش و گرمایش هستند که امکان استفاده در فصول مختلف سال، را ایجاد می کند. قبل از خرید و استفاده از کولر گازی پرتابل، به مشخصات فنی، قابلیت‌ها و نیازهای خود دقت کنید تا بهترین دستگاه را انتخاب نمایید.

کولر گازی پرتابل

مزایا کولر گازی پرتابل

 • سبک و قابل حمل بودن
 • به دلیل حذف رطوبت هوا گزینه مناسبی برای مناطق مرطوب می باشد
 • نصب ساده و آسان
 • فضای کمی را اشغال می کند

معایب کولر گازی پرتابل

 • به دلیل قرار گرفتن کمپرسور درون دستگاه سر و صدای بسیاری ایجاد می کند
 • مناسب فضاهای بزرگ نمی باشد

کولر گازی کاستی (سقفی)

کولر گازی کاستی (Cassette Air Conditioner)، یکی از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی دوتکه است که عموماً شامل یک واحد داخلی و یک واحد خارجی می‌شود. این دو واحد به وسیله لوله‌های مخصوص و کابل‌های الکتریکی به هم متصل می‌شوند. انواع مختلف کولر گازی کاستی شامل کولرهای یک طرفه، دوطرفه و چهارطرفه می‌باشند که این تنوع بستگی به تعداد و اندازه اتاق‌هایی که قراراست سرد یا گرم شوند، بستگی دارد.

کولر گازی کاستی سقفی مقدار 60000BTU برابر با حدود 17.6 کیلووات قدرت سرمایشی دارد. این مقدار به عنوان یک شاخص ظرفیت سرمایشی کولر گازی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. درمحیط‌های بزرگ که نیازمند سرمایش یا گرمایش زیاد، است از کولرهای با ظرفیت بالاتر استفاده می‌شود. در هر صورت، قبل از خرید کولر گازی، مهم است نیازهای خود را مورد بررسی قرار داده و بهترین مدل و ظرفیت را برای محیط خود انتخاب کنید.

کولر گازی کاستی

مزایا کولر گازی کاستی

 • استفاده بهینه و مناسب از فضای شما
 • ظرافت در طراحی
 • نویز پایین
 • خنک کنندگی سریع
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • مصرف انرژی پایین

کولر گازی کاستی در اکثر مدلها مناسب ایجاد سرما هستند، کولر گازی هایسنس 60000 کاستی در فراتاسیسات مورد بررسی قرار گرفته همچنین برندهای مختلف کولرگازی کاستی موجود می باشد.

کولر گازی هایسنس ساخت کجاست! شرکت دولتی صنایع الکترونیکی چینی چند ملیتی است که در سال 1969 تاسیس شد و در زمینه تولید تجهیزات تهویه مطبوع در جهان برندی شناخته شده می باشد.هایسنس تولید کننده انواع کولرهای گازی از جمله اسپلیت دیواری با ظرفیت 9000 تا 30000 و اسپلیت ایستاده دارای ظرفیت سرمایشی 34000 تا 52000 با کیفیت بالا به بازار جهانی عرضه می شود.

تماس با مشاورین فراتاسیسات

کولر گازی مولتی اسپلیت

کولرهای مولتی اسپلیت، یکی از انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی هستند که شامل یک واحد خارجی (که معمولاً بر روی دیوار یا در فضای باز نصب) و چندین واحد داخلی (که به طور جداگانه در اتاق‌ها یا فضاهای مختلف نصب می‌شوند) می‌باشند. این کولرها برخلاف داکت اسپلیت، نیازی به کانال کشی برای انتقال هوا ندارند و هر واحد داخلی به طور مستقل عمل می‌کند.

کولر گازی مولتی اسپلیت

یکی از ویژگی‌های مهم کولرهای مولتی اسپلیت، این است که این دستگاه‌ها می‌توانند به طورهمزمان سرمایش یا گرمایش برای چندین فضا فراهم کنند. به عبارت دیگر، هر واحد داخلی می‌تواند در فضای مخصوص به خود، در دمای مورد نظر تنظیم شده عمل کند. این ویژگی برای خانه‌ها یا محیط‌هایی که نیاز به سرمایش یا گرمایش مستقل درهر اتاق دارند بسیار مناسب می باشد.

به علاوه، کولرهای مولتی اسپلیت به دلیل عدم نیاز به کانال کشی، برای استفاده در مکان‌هایی هستند که نصب کانال‌های هوا ناممکن یا دشوار است، یا زمینه‌ای برای نصب داکت اسپلیت فراهم نیست، کاربردی می باشد.

نحوه انتخاب کولر گازی

با گرم شدن کره زمین و افزایش دمای هوا در روزهای تابستان خصوصا در مناطق مرطوب نیاز به خرید کولرهای گازی بسیار ضروری می باشد. هر یک از تجهیزات تهویه مطبوع دارای ویژگی ها و معایبی هستند که در بالاتر توضیح داده شد. انتخاب کولر گازی به چندین عامل بستگی دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. مساحت و محل قرارگیری: ابتدا باید مساحت فضایی که می‌خواهید کولر در آن نصب شود را اندازه‌گیری کنید. هر کولر گازی ظرفیتی خاص دارد که براساس متراژ فضا انتخاب می شود.
 2. ظرفیت سرمایشی: برای انتخاب کولر مناسب، نیاز به تخمین ظرفیت سرمایشی فضا با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان گرما و رطوبت دارید. این معیار بر اساس واحد سرمایشی (BTU یا کیلووات) ارائه می‌شود.
 3. کارایی انرژی: انرژی مصرفی کولر گازی در طول زمان نقش مهمی در هزینه‌های اجرایی خانه یا محل کار شما ایفا می‌کند. کولرهایی که برچسب انرژی با کارایی بالا دارند، می‌توانند در طول مدت طولانی کمک کنند تا هزینه‌های انرژی را کاهش دهند.
 4. برند و کیفیت: انتخاب برندی با سابقه و شناخته‌شده در صنعت، می‌تواند اطمینان از کیفیت و عملکرد کولر گازی شما را افزایش دهد. فراتاسیسات با سابقه زیاد در فروش کولرهای گازی به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بهتری بگیرید.

طرز کار کولر گازی

کولرهای گازی با حذف گرما و رطوبت از هوای داخلی هوای سرد را در داخل خانه یا فضای شما فراهم می‌کند. و هوای خنک شده را به فضای داخلی باز می‌گرداند و گرما و رطوبت غیرمطلوب را به بیرون منتقل می‌کند. یک تهویه مطبوع استاندارد یا سیستم خنک کننده سه قسمت مکانیکی اصلی شامل کمپرسور(Compressor): مسئول افزایش فشار و دمای مبرد گازی مانند فرآیند تبخیر می‌باشد، کندانسور(Condenser): تبدیل گاز مبرد به حالت مایع در این مرحله، گرما از مبرد خارج می‌شود و مبرد خنک می‌شود. و اواپراتور(Evaporator): تبدیل مایع مبرد به حالت گازی و جذب گرما از هوای محیط است تشکیل شده است.

این اجزا با هم کار می‌کنند تا به سرعت مبرد را از حالت گازی به حالت مایع و برعکس تبدیل کنند. کمپرسور فشار و دمای گاز مبرد را افزایش می‌دهد و آن را به کندانسور فرستاده، سپس مبرد به داخل فضای داخلی باز می‌گردد و وارد کویل تبخیر می‌شود. در اینجا، مایع مبرد تبخیرمی‌شود و کویل داخلی را خنک می‌کند. یک فن هوای داخلی را از روی کویل تبخیر سرد عبور می‌دهد، سپس هوای خنک در محیط منتقل می شود، در حالی که گاز تبخیر شده گرم به کمپرسو برگردانده می‌شود. این چرخه تا زمانی ادامه می‌یابد که دمای مطلوب حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *